"Le Fils du Jockey" af Hans Rosenquist - T.N.P. Villeurbanne, Frankrig



"Puntilla" af Bertolt Brecht - Aarhus Teater Store Scene

"Alfa og Omega" af Steen Kaalø - Aarhus Teater Store Scene

"Kameliadamen" af Margareta Garpe - Aarhus Teater Store Scene

"Børnene derpå" af Jes Ørnsbo - Aarhus Teater Studio

"Mutter Courage" af Brecht - Aarhus Teater Store Scene

"Dr. Strangula" af Svend Åge Madsen - Aarhus Teater Scala

"Columbus" af Dario Fo - Aarhus Teater Store Scene

"Maratondansen" af Ray Herman/Rosenquist - Aarhus Teater Scala

"Det sidste suk" af Svend Åge Madsen - Aarhus Teater Stiklingen

"Røde Næser" af Peter Barnes - Aarhus Teater Store Scene

"Spøgelsessonaten" af Strindberg - Aarhus Teater Scala

"Lyset over Skagen" af Jens Smærup Sørensen - Aarhus Teater Store Scene

"Og kærligheden hører aldrig op" af Brel/Rosenquist - Aarhus Teater Stiklingen

"Den Store Magi" af Fillipo - Aarhus Teater Scala

"Vinden i piletræerne" af Allan Bennett - Aarhus Teater Store Scene

"Odysseen" af Derek Walcott - Aarhus Teater Scala

"Kærlighed på Krim" - Aarhus Teater Studio

"Loppen i øret" af Feydeau - Aarhus Teater Store Scene

"En sælgers død" Arthur Miller - Aarhus Teater Store Scene

"Bakkanterne" af Euripides - Aarhus Teater Scala

"Han var en mus" af Sisela Lindblom - Aarhus Teater Stiklingen

"100 års ensomhed" af Marquez/Rosenquist - Aarhus Teater Store Scene

"Den Indbildt Syge" af Molière - Aarhus Teater Store Scene

"Ondskaben" af Jan Guillou - Aarhus Teater Sorte Sal

"Mordet på Marat" af Peter Weiss - Aarhus Teater Store Scene

"Natural Born Orphans" af Jens Martin Eriksen - Aarhus Teater Stiklingen

"King Kongs Døtre" af Thersia Walser - Århus Teater/Studio

"Store Forventninger" af Hans Rosenquist efter Dickens - Århus Teater/Store Scene

"Personkreds 3" af Lars Norén - Aarhus Teater Studio/Stiklingen/Scala

"Ostindienfarerne" af Steen Kaalø - Svalegangen, Gjellerupscenen

"Kennedys Børn" af Robert Patrick - Svalegangen

"Maskinstormerne" af Ernst Toller - Svalegangen

"Candide" af Voltaire/Rosenquist - Svalegangen




"Liv i Fattiggården" af Hans Rosenquist - Baggårdsteateret/Svendborg Museum

"Marias Billede" af Lisbeth Gad - Baggårdsteatret/turné

"Jens Kofoed og Heksene" - Hammerhusspillet Bornholms Egnsteater/Hammershus

"Bierfreund - en fabel" af Hans Rosenquist - Holbæk Egnsteater




"Geschicten aus dem Wienerwald" af Ödon von Horvàth - Odense Teater/Store Scene

"Banditten" af Pablo Neruda - Odense Teater/Industripalæet

"Lukket land" af Benny Andersen - Odense Teater/Værkstedsteatret

"Og Kærligheden hører aldrig op" tekster af Ôdon von Horvàth - Brandts Klædefabrik

"Margrethe den Milde" af Svend Åge Madsen - Odense Teater/Store Scene

"En sælgers død" af Arthur Miller - Odense Teater/Store Scene

"Den Brændende By" af Fassbinder - Odense Teater/Sukkerkogeriet

"Oliver Twist" af Dickens/Hans Rosenquist - Odense Teater/Sukkerkogeriet




"Woyzek" af Büchner - Bellevue Teatret, København

"Mysteriespillene" - Gladsaxe Teater

"Flænsning For Alle" af Boris Vian - Gladsaxe Teater

"Skandale i Familien" af Alan Ayckbourn - Det Ny Teater, København

"Robert og Judith" af Svend Åge Madsen - Folketeatret, København

"Jorden rundt på 80 dage" af Harris/Rosenquist - Folketeatret, København




"Alle mine sønner" af Arthur Miller - Ålborg Teater/Store Scene

"Hellig Tre Kongers Aften" af Shakespeare - Ålborg Teater/Store Scene

"Udsigt fra en bro" af Arthur Miller - Ålborg Teater/Store Scene

"Figaros Skilsmisse" af Ödon von Horvàth - Ålborg Teater/Store Scene




"Jacob von Thybo" af Holberg - Grønnegårdsteatret

"Melampe" af Holberg - Grønnegårdsteatret

"Maskerade" af Holberg - Grønnegårdsteatret

"Jeppe på Bjerget" af Holberg - Grønnegårdsteatret

"Le Cid" af Corneille - Grønnegårdsteatret

"Dødens Teater" af Svend Åge Madsen - Christianborg Ridehus/Grønnegårdsteatret




"Narrespillet" af Svend Åge Madsen - Ridehuset i Århus Egen produktion

"Livet i Danmark" af Forchammer/Kenter/Knutzon/Rosenquist - Det Danske Teater

"Snehvide" af Hans Rosenquist - Det Danske Teater




"Peter Pan" af Hans Rosenquist efter Barrie - Teatret Zeppelin

"Oliver Twist" af Hans Rosenquist efter Dickens - Teatret Zeppelin

"Momo" af Hans Rosenquist efter Michael Ende - Teatret Zeppelin

"Rejsekammeraten" af Bo Hr. Hansen/Hans Rosenquist - Teatret Zeppelin




"Alfa og Omega" af Steen Kålø - Rogaland Teater, Stavanger Norge/Store Scene

"En sælgers død" af Arthur Miller - Rogaland Teater, Stavanger Norge/Store Scene

"Jeppe på Bjerget" af Holberg - National Teatret, Oslo Norge/Hovedscenen




"SPRIT" - Bruksteatern Malmö, Sverige

"Alle mine sønner" af Arthur Miller - Dalateatern, Sverige

"Store Forventninger" af Dickens/Hans Rosenquist - Dalateatern, Sverige

"Victor - eller børnene tager magten" af George Vitrac - Stadsteatret, Stockholm, Sverige

"Den Indbildt Syge" af Moliere - Dalateatern, Sverige

"Det sidste suk" af Svend Åge Madsen - Boulevardteatern Stockholm, Sverige




"Asfaltballet" - Jomfru Ane Teatret, Ålborg

"Flænsning For Alle" af Boris Vian - Jomfru Ane Teatret, Ålborg

"Kongressen danser" - Jomfru Ane Teatret, Ålborg

"Mors Pot Er Godt" af Dario Fo - Jomfru Ane Teatret, Ålborg

"Stormfulde Højder" - Jomfru Ane Teatret, Ålborg



"Melampe" af Holberg - Det Kongelige Teater, Gamle Scene

"De lystige koner i Windsor" af Shakespeare - Det Kongelige Teater, Gamle Scene




"Faust" af Gounod - Den Jyske opera

"Farinellli" af Resen/Dam/Rosenquist - Den Jyske Opera

"De lystige koner i Windsor" af Shakespeare/Humberdinck - Den Jyske Opera

"Hans og Grethe" af Engelbert Humberdinck - Den Nordjyske Opera

"Columbus" eget manus - Møllen, Haderslev

"Den ituslåede dukke" eget manus - Møllen, Haderslev


m.fl.